Bazı kelimelerin yerinden kaldırılması zaman zaman kulak tırmalamakla kalmayıp eğreti de gelebilir. 40 yıllık mahalle kasaplarına alternatif olarak 2017’nin Eylül’ünde hayatımıza giren Etiler’deki deniz ürünleri marketi Balık Kasabı da, ilk duyduğumda bende aynen bu etkiyi yaratıp ya bunu da yapmamış olun lütfen! dedirtmedi değil hani!

Sonradan öğrendim ve anladım ki aslında durum pek de ilk duyduğunuzda yadırgayacağınız cinsten değilmiş. Mezze Marin’in sahiplerinin ortak oldukları bu dükkanı kafaya yazdım ve 5 Ekim 2017 akşamı İntema Yaşam‘ın kiralanabilir mutfaklarından birinde, Bugusto üyesi arkadaşlarıma yemek yapacakken buradan deniz ürünlerimi almayı uygun gördüm.

Bu arada Mezze Marin de Türkiye’nin önemli deniz ürünü tesislerinden birine sahiptir ve paket deniz ürünü konusunda iddialılardır.

Balıkçının ortakları Kemal Pakyürek ve Gökhan Buğday ile alışverişimi yaparken tanışma fırsatı buldum. Ürün bilgilerinin ve tedarik zincirlerinin çok güçlü olması en büyük avantajları. Porsiyonluk ton karınları ve sırtları (Toro ve Maguro) sattıklarını söylediklerinde heyecanlanmadım değil. Kral yengeç bacağı, istiridye, ıstakoz gibi pahalı deniz ürünü seçeneklerini de önceden talep etmeniz durumunda sağlayabiliyorlarmış.

Ben tezgahlarında sergiledikleri olta palamutundan (tane 45 TL), vongoleden (1,7 kilo file 47 TL), jumbo karidesten (kiloya 12 tane gelen, her biri 13 cm.’lik kilosu 110 TL) aldım ve ürünlerin tamamından memnun kaldım.

Kasım ayına girmeden evlere servis pişirme imkanlarının olacağını da eklediler. Yolu düşürmelik, dört başı mamur bir balıkçı.

NOT: Fiyatlarının piyasa genelinde olduğunu düşünmemekle birlikte kaliteli ve zor bulunur ürünü erişilebilir fiyatlara sağladıklarını düşünüyorum. Havalar biraz daha soğuduğunda, tekneler balığa çıktığında ve hamsinin kilosu 3 TL’ye indiğinde tekrar uğrayıp fiyat güncellemesi yapacağım.

BONUS: Bu arada İstanbul’daki en beğendiğim balıkçılar için şu yazıya da bakmayı ihmal etmeyin;
http://www.tatdedektifi.com/2017/10/alisveris-duraklari-listesi/

View this post on Instagram

👏🏼👏🏼👏🏼 Geçen gün Karaköy balık pazarında başıma gelen kötü deneyimden sonra bir arkadaşımın önerisiyle Etiler’de yeni açılan @balikkasabi adlı deniz ürünleri marketine uğradım. Adana’lı büyük deniz ürünler firması @mezzemarin’in sahipleri açmış bu balıkçıyı. Toro’sundan vongolesine, her türlü ürünü bulabiliyorlar. Pişirme hizmetleri de varmış. Dün @intemayasam’da @bugusto üyesi öğrencilere yaptığım yemekte kullandığım malzemeleri buradan satın aldım. Gayet de memnun kaldım. Yolu düşürmelik bir dükkan, önceden haber verildiği taktirde kral yengeci, böcek, istiridye, ıstakoz vb. kıymetli ürünleri de tedarik edebiliyorlar. #tatdedektifi #balıkkasabı #mezzemarin #karides #shrimp #kummidyesi #vongole #palamut #bonito #lüfer #bluefish #ton #tuna #toro #lakerda #hamsi #sardalya #anchovy

A post shared by Sinan Hamamsarılar (@tatdedektifi) on