Herkesin İstanbul’a dönüşüyle Eylül belki de senenin en hareketli ayı haline geliyor. Toplantılar, etkinlikler, festivaller derken çevremizde olan biteni arada kaçırıyor olabiliriz. Bu sebepten bir kez daha buraya yazmış olayım; acayip bir uskumru akını var. Ne yapmalı, ne etmeli, bu sene o uskumrular yenmeli!

Dün, Bomontiada’da yer alan restoran Kilimanjaro’ya bir toplantı sonrası yemek için uğrama şansım oldu. Bu arada şefi Mustafa Otar‘a da, bir takipçimin gönderdiği domateslerin ve Nescafe ile yaptığımız Meksika kahve hasadında aldığım habanero biberlerin çekirdeklerini teslim ettim. Bahar geldi mi ekecek ve çoğaltacak inşallah.

Çekirdek sohbeti sırasında yeni mönü çalışmalarından bahsetti ve Ekim ayında göreceğimiz mönüye uskumru füme ekleyeceğini söyledi. 30 kilo kadar, torpido gibi uskumrularıyu işlemeye başlamışlar bile. Kilimanjaro’nun bu tarzını çok beğeniyorum. Soslarından şarküteri ürünlerini her şeyi kendileri, doğal malzemelerle, mevsimselliğe ve yerelliğe önem vererek hazırlıyorlar.

https://www.instagram.com/p/BZQqw_ZhPq3

Yemek tercihi olarak normalde kuzu ol ve firik pilavı yerdim ama sıcakların hala geçmemesi sebebiyle hafif bir şey atıştıralım istedik. Mönüden patlıcan tartar, dana tartar ve yeşil salata siparişi verdik ki, Mustafa’nın dana tartarını gerçekten çok beğenirim. Bununla birlikte köz patlıcandan yaptığı, üzerine soğan turşusu ve yumurta koyarak, maydanoz üzerinde servis ettiği patlıcan tartarı da çok basit, samimi ve lezzetli buldum. Fikir güzel, uygulama güzel, fiyat güzel. Daha ne olsun!

 


Adres: Merkez Mah. Silahşör Cad. Birahane Sok. No: 1, Tarihi Bomonti Bira Fabrikası, 34384 Şişli/Istanbul
Telefon: (0212) 377 03 50