İtalya’nın gastronomi cenneti Toskana’nın kendine has sığır ırkları olan Chianina ya da Maremmana’lardan özel olarak seçilerek hazırlanan t-bone steak türüdür. En büyük özelliği büyük dilimler halinde porsiyonlanması, odun ya da kömür ateşinde pişirilmesi ve tuz ile zeytinyağı eşliğinde servis edilmesidir.

Peki ben bu eti nerede denedim; Castello di Verrazzano’da!

Verrazzano Kalesi, Chianti’nin kalbinde, Floransa ve Siena arasındaki Greve’de yer almaktadır. Başlangıçta kale Etrüsk’lerdeyken sonra Roma hakimiyetine geçmiş ve 1000 yılı aşkın süre de bu sınırlarda kalmış. Burada büyük şarap geleneği haline gelen “Verrazzano üzüm bağlarının” 1150 yılına dayanan hikayesi vardır.

Bu arada Kale VII yüzyıldan 1900’lerin ortalarına kadar Verrazzano ailesinin malı olmuştur. Verrazzano’ların en meşhuru, New York körfezinin ve günümüzdeki Doğu kıyılarının büyük bölümünün kaşifi Giovanni da Verrazzano, bu kalede 1485’de doğmuştur. Bu sebepten New York’taki Brooklyn ile Staten Adası arasındaki ünlü köprü, 1964’te Verrazzano Köprüsü adını almıştır.

Peki Türkiye’de bu eti nerede yiyebilirsiniz?

Chianina ya da Maremmana ırkı hayvanlar ülkemizde yetiştirilmediğinden ya da etleri ithal edilemediğinden aslında teknik olarak yiyemezsiniz. Ancak kalın t-bone servis edebilen Nusr-et ya da Günaydın gibi et restoranlarında porterhouse olarak sipariş verirseniz aradığınız şey karşınıza gelecektir.