Fotoğraf: ALEXANDER UTKIN/AFP/Getty Images

Arkadaşlarınızla yemeğe çıktınız ve gittiğiniz mekanda sigara içiliyor! Hele kış aylarındaysanız montunuz, kabanınız, üstünüz, başınız, saçınız, her şeyiniz koktu! Bugüne kadar bunu nereye ihbar edeceğinizi bilmiyordunuz ya, o günler geride kaldı. Restoran, kafe vb. yerlerin kapalı alanlarında sigara içilmesine izin veren işletmeler hakkında ihbar yapabileceğiniz bir uygulama ve site olduğunu söylesem! Adı Yeşil Dedektör.

Yeşil Dedektör adındaki bu uygulama ve internet sitesi, Türkiye Yeşilay Cemiyeti ve  T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün ortaklaşa yürüttüğü bir proje aslında. Kapalı alanlarında tütün mamulü içilmesine izin veren işletmeleri ihbar edebileceğiniz elektronik bir sistem olarak da adlandırabiliriz.

İşleyişi de çok basit; uygulama ve site üzerinden tek tuşla konum belirleyip ilgili restoranı listeden seçiyorsunuz. İhbar, sisteme kaydedilip saha denetçileri tarafından mekanda kontrol yapılıp, gerekli işlemler tamamlanıyor.

Bu uygulamanın tütün mamulleri kullanmayan müşterilerin hakkının korunmasına ve yasağa uyumun sağlanması ile ihlallerin en aza indirilmesine katkısı olacağı inancındayım.

App Store’dan ya da Google Play’den mobil uygulamaları indirebilir ya da www.yesildedektor.org‘dan direkt giriş yapabilirsiniz.

Ayrıca 4207 sayılı kanuna buradan, cezalarına da buradan ulaşabilirsiniz.