2016 yılında İzmir, yerel ürünlerine sahip çıktı! Boyoz’dan sonra Lokma da coğrafi işaret aldı ve İzmir Lokması oldu.

Ürünün Tanımı ve Ayırt Edici Özellikleri:

İzmir Lokması; un (buğday unu), su, tuz, maya ve şeker (toz şeker) ile tekniğine uygun olarak hazırlanan hamurun fermantasyonundan sonra şekil verilip kızgın (bitkisel rafine) yağda kızartılarak şerbette bekletilmesi ile elde edilen bir üründür. İzmir Lokması olarak bilinen tatlı, ortası delikli yuvarlak şekildeki bir ürün olup bu şekli itibariyle İzmir Lokması Türkiye’nin farklı şehirlerinde üretilen lokma ürününden ayrılmaktadır.

Hamurun Hazırlanması:
Un, su, tuz, maya ve şekerden oluşan karışım homojen bir hamur elde edilene kadar 10 – 12 dakika yoğurulur. Yoğurma işleminden sonra 28 – 32 0C sıcaklıkta 1 – 1.5 saat fermantasyona bırakılır. Fermantasyon süresi ortam sıcaklığına ve kullanılan maya miktarına bağlı olarak değişebilmektedir. Fermantasyon sonunda hamurlara el ile veya otomatik makine ile yuvarlak ortası delikli bir şekil verilir.

Şerbetin Hazırlanması:
Şerbet Bileşenleri: Şerbeti oluşturan bileşenler; su, şeker ve limon suyudur. Limon suyu şerbete gerekli aromayı verecek oranda kullanır. Bu oran şerbet miktarının %5’inden fazla olmamalıdır. Şerbeti hazırlamak için gerekli olan su ve şeker 5 dakika kaynatılır. Şerbete, şerbet miktarının %5’ini geçmeyecek miktarda limon suyu eklenir ve karıştırılır.

Yağ: Lokma kızartması işleminde rafine ayçiçeği yağı kullanılmalı ve yağın sıcaklığının 160 – 180 0C arasında olmalıdır.

Şerbette Bekletme İşlemi: Yağdan alınan hamurlar lokma şerbetinde en fazla 5 dakika süreyle bekletilir. Belirtilen süreçlere uygun olarak hazırlanan İzmir Lokması servis yapılır.

Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri:
Renk ve Görünüş: Kabuk çok kalın olmamalı, lokmanın yüzeyi parlak ve altın sarısı renkte olacak şekilde üretim yapılmalı, iç kısmı da sarımsı beyaz renkte olmalıdır.

Şekil ve Doku (Çıtırlık – Sertlik) Özellikleri: İzmir Lokması yaklaşık 6 – 8 cm çapında olup, orta kısmında da yaklaşık 1 – 2 cm çapında dairesel bir boşluk bulunmalıdır. İzmir lokması gevrek ve çıtır yapıda, ne çok sert ne de çok yumuşak olmalıdır.