4,5 yıl boyunca Grand Hyatt İstanbul’un baş şefliği üstlenip, Eylül 2016’da D.ream bünyesine geçen yetenekli şef Fabio Brambilla’nın Mezzaluna’nın mönüsüne al attığını duymuştuk.

Ocak ayı ile birlikte elimize ulaşan bilgilerle şef, özel mönü çalışmalarını tamamlamış gibi gözüküyor.  “Şefin spesiyalleri” adını alan bu özel mönüde fesleğen pesto ile lezzetlendirilen “Patlıcan ve domates ‘caponatalı’ karides ve kalamar salatası”, Parmesanlı foccacia kruton ile servis edilen “Pırasa ve balkabağı çorbası” ve “Ricottalı ve porçini mantarlı ‘Plin’ tarzı ravioli” hazırlanan yemeklerden bir kaçı. Et severlerin de unutulmadığı menüde, karnabahar püresi, tereyağlı havuç ve Brüksel lahanası ile sunulan “Zeytinyağı konfi ile ağır ateşte pişmiş kuzu eti” yer alıyormuş.

Mevsimsel olarak değişen menüsünün yanı sıra her ay “Şefin spesiyaleri” adı altında farklı İtalyan lezzetlerini İstinyePark, Acarkent ve Kanyon bulabilecekmişiz.

Yıllarca Nişantaşı’nda kalmayı başarabilmiş, ancak 2016’da aradığını artık bulamamakla kalmayıp bir de AVM restoranı formatına çekilmiş Mezzaluna’nın yeni mönüsü hoş gibi gözüküyor. Bakalım bu başarılı İtalyanın transferi Mezzaluna’ya şans getirecek mi? Mönü, ilham vermekten çok bir yerlerden ilham almış gibi gözükse de şef Fabio’nun yeteneklerine güvendiğimden yorumlarımı ayrıca yazacağım.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.