Eataly İstanbul, 10 Ocak – 10 Şubat tarihleri arasında, baş şefi Claudio Chinali tarafından yorumlanan özel mönüsü ile geleneksel İtalyan trattorailarının reçetelerini, Eatlaly bünyesinde pop-up restoran olarak açıkacak olan La Trattoria’da sunmaya hazırlanıyormuş.

La Trattoria’nın mönüsünde, Milano usulu safranlı risotto üzerinde ossobuco dana incikten, tereyağ ve adaçayı sosu ile peynirli ravioliye, üzeri fırın patates kaplı kalkan balığından, tuzda karides ve ıstakozlu linguiniye pek çok yemek olacakmış. Tatlılarda ise milföy katlarında tiramisu ve manda sütlü dondurma ile servis edilen affogato al caffe gibi geleneksel italyan tatlıları olacakmış.

2016’da “Acaba kapanacak mı?” söylentileriyle çalkantılı günler geçiren ancak sene içerisinde Mardin’den Cerciş Murat Konağı’nı getirerek Mardin turizmine ve halkına katkıda bulunan Eataly’nin, 2017 yılında Suadiye’de ikinci şubesini açmasından önce bilinilirliğini arttırmak adına attığı adımların en önemlisi ve en yenisi bu pop-up restoran olacak sanırım. Yolumu denk düşürüp yorumlarımı ayrıca yazmaya çalışacağım.

Rezervasyon: +90 212 336 66 00