Gaziantep mutfağının derinliği ve güzelliği zaten tartışılmaz. Şimdilerde UNESCO Yaratıcı Şehirler Listesi’ne girmeleri sebebiyle yerel yönetimin işi sıkı tutması ve yaklaşık 2 yıldır sürdürdüğü çalışmalarının meyve vermesi de doğal.

Bu çalışmalar kapsamında atılan adımlarla en meşhur Antep yemeklerinden olan Beyran ve Yuvalama Coğrafi İşaret aldılar. İsimleri de Antep Beyranı ve Antep Yuvalaması oldu.

Antep Yuvalaması Nedir?

Antep Yuvarlaması (Yuvalaması), Gaziantep’te Ramazan Bayramı’nın ilk gününün geleneksel bayram yemeğidir. İçinde yaklaşık bezelye tanesi büyüklüğünde köfteler bulunur, bu köftelerin yapımında pirinç, et, soğan, karabiber ve tuz kullanılır. Köfteler elde yuvarlanarak hazırlanır, hazırlığı oldukça zahmetlidir ve uzun süre alır. Köfteler hazırlandıktan sonra et ve nohut ile pişirilir, sonrasında üzerine süzme yoğurtla hazırlanan ve ısıtılmış karışım eklenir. Hazırlanan yemeğin üstüne veya servis yapıldığı sırada tabakların üstüne naneli yağ dökülür.

View this post on Instagram

🕵🏻🕵🏻🕵🏻 Gaziantep'in #Unesco'nun yaratıcı şehirler ağına girmesiyle birlikte, şehrin gastronomi dinamikleri daha da hızlı şekillenmeye başladı. Eş zamanlı yürütülen çalışmalar sonucu #Beyran ve #Yuvalama Coğrafi İşaret alan en yeni iki yemeğimiz oldu. Adları da #AntepBeyrani ve #AntepYuvalamasi oldu. Çalışmalarından ötürü @gaziantepbeld'yi kutlarım. @gurukafa ve @oguzyenihayat'ın görsellerinden derlediğim Antep Beyranı, etli ve pirinçli yöresel bir yemektir. Kayıtlara göre Gaziantep çarşısı içinde ilk beyran dükkanı 1885 yılında açılmıştır. Yapımı oldukça zahmetli ve ustalık gerektirmektedir. Kullanılan et, Antep beyranının en önemli unsurudur; etin yumuşaklığı ve pişirilmesi lezzete etki eden faktörlerdir. Antep beyranı yapımında kullanılan et, koyunun sadece kolları ve boynundan elde edilir; bolca ilikli kemik de et ile birlikte pişer. Etin hazırlığı ve pişirilmesi yaklaşık 15 saat sürmektedir. Beyranın sunumunda geleneksel bakır sahanlar kullanılmaktadır. Bakır sahanın tabanına isteğe göre et kaynarken üstte biriken yağ koyulur, bunun üzerine haşlanmış pirinçler konur ve üstüne lif halinde et konur; bakır sahan harlı ateşin üstüne oturtulur, üzerine dövülmüş sarımsak ve kırmızı pul biber eklenir ve üstüne et suyu eklenir. Et suyu eklendiği anda yağ alevlenir, bu sırada hazırlıklar aynı zamanda görsel bir sunuma da dönüşmüş olur. #tatdedektifi #tokgezenlerkulubu #tgkantep #gaziantep #antepyuvalamasi #cografiisaretliurunler @dukat_beyran

A post shared by Sinan Hamamsarılar (@tatdedektifi) on

Antep Beyranı Nedir?

Antep Beyranı etli ve pirinçli yöresel bir yemektir. Kayıtlara göre Gaziantep çarşısı içinde ilk beyran dükkanı 1885 yılında açılmıştır. Yapımı oldukça zahmetli ve ustalık gerektirmektedir. Kullanılan et, Antep beyranının en önemli unsurudur; etin yumuşaklığı ve pişirilmesi lezzete etki eden faktörlerdir. Antep beyranı yapımında kullanılan et, koyunun sadece kolları ve boynundan elde edilir; bolca ilikli kemik de et ile birlikte pişer. Etin hazırlığı ve pişirilmesi yaklaşık 15 saat sürmektedir. Beyranın sunumunda geleneksel bakır sahanlar kullanılmaktadır. Bakır sahanın tabanına isteğe göre et kaynarken üstte biriken yağ koyulur, bunun üzerine haşlanmış pirinçler konur ve üstüne lif halinde et konur; bakır sahan harlı ateşin üstüne oturtulur, üzerine dövülmüş sarımsak ve kırmızı pul biber eklenir ve üstüne et suyu eklenir. Et suyu eklendiği anda yağ alevlenir, bu sırada hazırlıklar aynı zamanda görsel bir sunuma da dönüşmüş olur.