Anneden mutfakçı Aliye Turagay’ın (annesi Nil Turagay’ın Cumhurbaşkanlıı köşkü ve Ankara Palas mutfakları serüveni sebebiyle) yeni mekanı elimize doğdu, Eden!

8 İstanbul, Bird, Flamingo, Fenix ve en son raw food (pişmiş yeme, şekerli yeme ama canımı ye) kafasıyla müşterilerine hizmet veren işletmesi Atelier Raw’un ardından “Ne zaman yeni bir bombayla karşımıza çıkacak?” diye açıkçası bekliyordum, çünkü biz Flamingo’yu gömeli neredeyse yıl olmuştu! Yetenekli ama nedenini anlamadığım şekilde bir türlü elektrik alamadığım şefi Emre Şen’in de gidişiyle Flamingo burun üstü yer yüzüne çakılıyordu ve Turagay’ın hamlesini yapması geç oldu, ama buna karşılık gördüğüm kadarıyla güç olmamıştı..

Flamingo’sunu sip şak kapattığı gibi Eden İstanbul olarak biz Beyoğlu eşarfına, aynı yerde ama biraz daha orta bütçeli ve sıcak haliyle sunan Turagay ve ekibi, mekanı alıp bir başka şeye dönüştürmektense ufak ayarlarla daha aydınlık, yaşanabilir, sıcak ve geniş yapabilmeyi başarmış. Bu arada mutfakta hala o taşfırın ve Josper duruyor, yessss! Bir de bahçe tarafında oynadıkları ufak mimari oyunla alan kazanmaları, Cuma ve Cumartesi akşamları kulübe dönen mekan için özellikle yaz akşamları etkinliklerinde kullanabilecekleri iyi bir açık hava bölümü yaratmış.

Mönüye gelecek olursak; öğlen ve akşam mönülerini ayırmışlar, bu ufak detayı beğenmedim değil, çeşitlilik iyidir. Ben öğlen deneyimlediğimden aşağıdaki yorumlarım gündüz mönüsüne aittir diyebiliriz ama unutmamak lazım ki her iki mönüde de yer alan tabaklardan da tattım.

Öğlen mönüsünde daha çok çevredeki çalışan kesime ya da alternatiflerine göre uygun sayılabilecek fiyatlarla yemek yemek isteyenlere hitap edeceğini düşündüğüm Eden’da, başlangıçlar bölümü önce “Böyle bir restoranda bunların ne işi var!” dememe sebep olsa da bir şekilde alıcısı çıkarsa, yerine çuk diye oturacağı yemekleri içeriyordu; Kısır, Zeytinyağlı Enginar, Pırasa, Kabak Mücver, Çıtır mantı vb… Fiyatları da 10 – 20 TL civarı. Bu arada risotto değil de domatesli pilav, dereotlu pilav görünce hem tebessüm ettim, hem de Eden’in öğlen müşteri toplayabilme kafasını daha iyi anladım. Pilavlar 8 TL! Kuru fasulye de var 10 TL! Modern eşraf lokantası olmuş kardeşim burası!

Bu bölümden seçtiğimiz iki yemekten trüflü nohut püresiyle gelen tütsülenmiş ahtapotu pişme şekli olarak çok başarılı bulmakla birlikte nohutun fındıksı-topraksı tadını trüfle değil de daha keskin, belki limoni, asidik tatlarla görmeyi tercih ederdim. Ama bu tabağın kötü olduğu anlamına gelmiyor, hatta kimileri için mekanın favori tabakları arasına girebilecek derecede güzeldi. Ben sadece deniz ürünü ve limoni belki de asidik tatların dengesinin çok da bozulmaması taraftarı olduğumdan böyle düşünüyorum.


Seçtiğim diğer tabak olan soslu çıtır karides, çıktı bizim dynamite shrimp! Memlekette herkesin mantı gibi dynamite shrimp yapması sebebiyle annemizin evinde karidesten başka bir şey yemiyormuşuz gibi bu yemeğin uzmanı olduk çıktık. O sebepten hangisinin önceden pişirildiğini, hangisinin taze karidesten yapıldığını tatlı tatlı yakalıyoruz. Bu tabakta da önceden pişmiş karides kullanılmasını beğenmediğimi hatta sanki haşlanmış ya da dondurulmuş da su tadı alıyormuşum gibi hissettiğimi ilettim, dondurulmadığının teyidini aldım. Böyle bir mekanda telafisi olmayan bu hatanın düzeltilmesiyle bu yemeğin daha da lezzetli olacağını düşünüyorum ama bu hali şimdilik bizimle değil diyorum!

Salatalarından ikisini denemiş olsam da bana sorarsanız tüm mönüde lezzet açısından en sivri ve en uç limitlerde gezen yemekler salatalar her iki salatayı da soslarıyla birlikte çok ama çok beğendiğimi net ifade edebilirim. Ayrıca gayet makul porsiyonlarda 20 TL’ye kuşkonmaz salatası, 15 TL’ye kale salatası yiyebileceğiniz başka mekan biliyorsanız lütfen bana da haber verin.

Ana mönüde fiyat-performansa bakıp hem en pahalı hem de muadillerinde en zor yapılan, hatta yapılamayan Ördek But’u denedim, 35 TL’lik fiyatıyla bütçe dostu olan bu tabağın benim için bir tık kuru ama genel algı için tam kıvamında piştiğini düşündüğümü söylemem doğru olur.

Özetle mönüsüyle korkutmayan, spor ayakkabınızla sevgilinizi yemeğe götürebileceğiniz bir mekan olan Eden’da deneyimimden memnun kaldım, ufak düzeltmelerle çok daha başarılı bir mönü göreceğimizi düşünüyorum. Bu arada bu fiyatlarla bu yemekleri sürdürmeye devam edebilirlerse de çok kısa zamanda bir müdavim kitlesi oluşturacağı da kesindir! İsmiyle müsemma olup olmadığını zamanla göreceğiz, kiminin cenneti kiminin cehennemi oluyor Beyoğlu yeme-içme piyasasında!

Eden İletişim
Adres: Asker Ocağı Caddesi, No: 1 Taksim – İstanbul (Intercontinental Hotel’in altı)
Telefon: 0212 343 78 78
Not: “Eden nerede?” diyenleri duyar gibiyim, tam eski Flamingo’nun olduğu yere açıldı.