Börekçi Rıza

Ege ve Akdeniz seyahatlerimde sürekli güzel böreklere ya da pidelere denk geldiğimden, Adana’ya gitmeden “Adana’da börek/hamur işi nerede yenir?” araştırması yaptım. Tahmin ettiğimden çok daha fazla serpme börekçiye rastladığım ara sokaklarda, bu börekçilerde gördüğüm yegane eksiklik taş fırın ve meşe odunu bileşkesiydi. Neredeyse tamamı elektrikli fırınlarda pişiyordu ve bana kalırsa bu durum hepsini birbirine yaklaştırıyor. Gelişime açık… Ama “Adana börekçileri” dersime çalışırken bulduğum ve pek çok Adanalı dostumun da bilmediği Börekçi Rıza, sanırım Türkiye sınırları içerisinde yediğim, açık ara en iyi 3 börekten biri olmasının dışında ayrıca eşi benzeri olmaması açısından da sanırım türünün tek örneği!

Dededen kalma tabla börekçiliği işini, son 4 yılda imalathanelerinde gece servis ettikleri börekçiye de döndüren ailenin kesinlikle belgeseli çekilmeli. Yaptıkları şeyin farkında olmaları güzel ama İstanbul’da olsalar almış yürümüşlerdi!

Sadece 19:30-04:30 saatlerinde açık olan (Cumartesi kapalı), koyun peyniri, Trakya ve Kars kaşarlarıyla yapılan peynirli ve bol soğan eklentili, salça ile tatlandırılmış kıymalı seçeneğiyle (yani sadece 2 çeşit böreği var) bence çok basit ve güzel bir işletme. Tek dükkanda ve sabaha karşı da tablalarında, günde 300 kg. satmaları bence olayı açıklıyor.

Böreğin kokusunun ve tadının burnunuzda cennet kokuları, damağınızda gastronomik seyahatler yaratması muhtemel Börekçi Rıza, benim fikrimce Adana mutfak kültürünün en özel işletmelerinden. Et üzerine dönen bir mutfak kültürünü hamurişi ile taciz etmek büyük cesaret ve başarı. Resmen üstü kıtır bir makarna hatta lazanya yer gibiydik ama o hissi alıp en az x10 yapmanız gerekiyor lezzeti anlayabilmeniz için.

Umarım daha büyük kitlelere yayılmasına aracılık edebilirim. Ve yine umarım onlar da buna rağmen bozulmadan yollarına devam ederler. Özetle; Adana’ya gelip akşam Rıza’ya gelmeyenin aklına şaşarım, çok net!

Adres: Alidede Mahellesi. 29009 Sk. Dumlupınar İlkokulu Yanı. No:13 Adana
Telefon: 0532 425 35 97