Mitte Karaköy Cheeseburger BurgerPazar demek #TatDedektifiBurgerleri günü demek! Bu hafta, yıllarca Lucca’nın işletmeciliğini yapmış Turgay Yıldız’ın Karaköy’de Ekim 2015’te açtığı mekanı Mitte Karaköy‘de cheeseburgerlerini denedim.

Ekmeği için, olumlu anlamda bol tereyağlı bir poğaça gibiydi diyebilirim. Hatta dokusu da bana, zamanında çok güzel olup şimdilerde yüzüne bakılmayacak hale gelen KFC’nin biscuit ekmeklerini anımsattı. Çok özlemişim! Muskat dokunuşuyla tatlandırılan ekmeği çok beğendiğimi ve İstanbul’da eşine az rastlanır olduğunu belirtmeliyim.

Köftesi, mönülerinde gramaj olarak belirtilmeyip 150 – 180 gr’lik civarıydı diyebilirim. Tat olarak, ekmeğin hoşluğunun köftede de artarak devam edeceğini düşünsem de kötü olmamakla birlikte beklendik bir burger köftesi deneyimlediğimi düşünüyorum. Pişme derecesi sorulmasına rağmen az orta pişemeyen köfte için ne yazık ki notumu kırmak durumundayım.

Ölmüş ve şekeri çıkartılmış karamelize soğanı alt ekmeğin üzerinde ve olması gerektiğinden biraz daha soğuk edilmişti. Benim tercihim genelde et ile peynir arasına yerleştirmekten yana oluyor. Böylelikle sıcak köftenin üzerinde tatlı soğanı tadarken daha fazla duyarga çalışıyor.  Düzeltilebilecek bir sorun olduğunu düşünüyorum.

Sorun diyebileceğim bir konu da etin üzerinde ve peynirin altında gelen bacon az pişmesiydi. Normal şartlarda ızgaralanmasının ya da fırınlanmasının ardından çıtır çıtır olmasını beklediğiniz bacon neredeyse çiğ denebilecek kadar pişmemişti. Bu sebepten, ısırdığınız gibi büyük bir parça, bütününden kopamadan ağzınıza geliyordu. Bir de mönüde baconın dana mı yoksa domuz mu olduğu belirtilmesi gerekiyor diye düşünüyorum. Siparişte sorun yaşanabilir.

Burgerin yanında servis edilen patates kızartmasının lezzetine hiç lafım olmamakla birlikte mönüde “Trüflü Patates Kızartması” olarak geçtiğini, ancak gelen patateste ne rende olarak ne de parça halinde trüf gördüğümü eklemem gerekiyor. Trüf aromalı yağ ya da tuz eklemek ne yazık ki o patatesi trüflü yapmıyor. Mönüde bunun da düzelmesi gerektiğini düşünüyorum. Nihayetinde para verdiğim şeyle karşılaştığım şeyin arasında fark vardı.

Üst ekmeğin altına sürülmüş olan mayonez bazlı sosu önce yadırgasam da uzun zamandır burgerimde sos yemediğimi fark edip biraz halka inmem gerektiğini hatırladım. Kirli itiraf, beğendim!

Unutmadan, burgerin içerisinde gerçekten o kadar yeşilliğe gerek var mı? Tadımda resmen vegan burger günlerinde gibi hissetmeme sebep oldu.

45 TL’lik fiyatıyla İstanbul’un en pahalı bir kaç burgeri arasına giren cheeseburgerlerinin ne yazık ki gelişime açık olduğunu ve bazı noktalarına acil müdahale gerektiğini düşünüyorum. O fiyata gerçekten kusursuz bir burger yiyeceğimi düşündüm ama her zaman hayaller gerçek olmuyor!

🍔🍔🍔 Her şey bir yana hala sizden iyi Hamburger için mekan önerilerinizi bekliyorum! Siz paylaşın, ben deneyip yorum yapayım.

Adres: Kemankeş Karamustafa Paşa, Baş Cerrah Sk. No:1, 34425 Beyoğlu/İstanbul
Telefon: www.mittekaraköy.com