Hamsili Pilav
Hamsili Pilav

Raffles İstanbul’un açılmasıyla İstanbul’un yeme-içme dünyasının havası değişti. 1 yılı aşkın süredir faaliyetlerini devam ettiren otelde ana restoranları Rocca ile birlikte Michelin yıldızlı şef Sergi Arola’nın kendi adını verdiği Arola da damak düşkünlerini ağırlamaya devam ediyor. Ünlü long bar’ında devam eden sushi servisini saymıyorum bile…

Ana restoran Rocca’nın bir kimlik edinme arayışı olması benim gibi meraklıların ilgisini çekmiyor değil. Oteli açıldığından 2015’in son çeyreğine kadar otelin Execuite Chef’liğini yürüten dostum Ali Ronay’ın kurduğu deneyimli ekip, farklı ve kaliteli şeyler yaratmak için çaba sarf ediyor.

Bunun güzel örneklerinden biri Raffles’ın bir sorumluluk olarak gördüğünü düşündüğüm, Anadolu Mutfağının önce şehirlerinin yemeklerini dönemsel olarak servis ediyor olması. İlkini geçen sene Hatay ile yaptıklarında hem çok sevinmiştim hem de programımı bir türlü denk getiremediğim için çok üzülmüştüm. O organizasyonun mutfağının danışmanlığını da, bazılarınızın Lokanta Farina’dan hatırlayabileceği Jale Balcı yapmıştı.

Ocak – Şubat 2016 döneminde de otelde “Karadeniz Mutfağı Günleri” yapılınca hemen uğrayıp deneyimlemek istedim. Rize’li bir ablacığım koskoca otele destek vermek için mutfağa girip ekibe yardımcı oluyormuş. Bu anlamda otelin yere değer vermesini ve kadınlarla birlikte çalışmasını da takdirle karşılıyorum.

Mönüde denediklerimi hızlıca ve madde madde yorumlayacak olursam;

  • Trabzon Pidesi: Kavurmalı ve Peynirli olarak servis edilen pidenin fiyatı 35 TL. Malzemelerin kalitesi belli oluyor ama benim bir yanım Bozo’daki üç peynirli kavurmalı pideyi aramadı değil. Uygulama olarak başarılı, lezzeti de malzeme kalitesinden ötürü yerinde. Hamurunun türü Trabzon tipi gibi gelmese de denenebilir.
  • Güveçte Kuru Fasulye: Dana kuşbaşı etle servis edilen İspir fasulyesinin fiyatı 25 TL. İspir fasulyesinin tüm özelliklerini (ağır pişince püreleşmesi ve şekerli tadı) bu tabaktan alabiliyorsunuz. Kuru fasulye için bir tık pahalı olan tabak paylaşıma miktar olarak uygun.
  • Su Böreği: Mönüde beklentimin altında kalan ürünlerden biri su böreğiydi. Benim beklentim kat kat, çarşaf gibi bir börek görmekti. Katları arası sıkı olduğundan, yağının ve peyniririn dağılmasına da engel olan bu durum kabul edilebilir olsa da mönü de sırıtan bir tabak olduğunu eklemem lazım.
  • Kuymak: Çifte kavrulmuş mısır unundan, Trabzon tel peyniri ile servis edilen kuymak 20 TL. Mönüde fiyat performansı en iyi ürünlerden biriydi. Dışarıda da pek çok yerde o porsiyonda kuymağa o fiyatı verdiğinizi düşünürseniz bence çok başarılı bir uygulama olmuş.
  • Fasulye Dible: Pirinç ve domatesin bence en yakıştığı sebze olan fasulyenin diblesine BAYILIRIM! Burada da asiditesi dengeli, pirinçleri dişe gelmeyen, domatesin duyu ile iyice helmeleşmiş bir dible denedim.
  • Akçaabat Köftesi: Yanında piyaz, domates ve biberle servis edilen köfte 45 TL. Normal şartlarda baskın sarımsak tadı sebebiyle yedikten sonra size zor anlar yaşatabilecek Akçaabat Köftesinin bu yorumu gayet midevi ve lezzetliydi. Porsiyon fiyatı “köfte” yediğiniz için sizi tatmin etmezse alternatifler çok.
  • Mezgit Tava: 45 TL’lik fiyatıyla mönüde beni memnun eden ürünlerden.
  • Ekşili Hamsi: Buğulama hamsinin domatesi çok daha yoğun olan bu tabağı 40 TL’lik fiyatıyla yine mönüde beğendiğim yemeklerden.
  • Hamsili Pilav: İçi lezzetlendirilmiş pilavla dolu 30 TL’lik bu yemek sizi gerçekten Karadeniz’e götürebilir. Pişirilmesi, pilavın kıvamı, tatların uyumu çok iyi. Ben ikinci tabağı da söyledim. Mönüde yıldız.
  • Tatlılar konusunda seçeneğinizi Hamsiköy Sütlaçı‘ndan yana kullanmanızı tavsiye ederim, fiyatı 18 TL. Eğer ciddi bir Karadeniz mutfağı deneyiminiz varsa mönüde size en tanıdık tatta gelecek olan Hamsiköy Sütlaçı olacaktır. Laz böreğini biraz kuru bulduğumu da eklemeliyim. Bu arada asıl Hamsiköy Sütlaçı’nın sadece Trabzon Maçka’ya bağlı Hamsiköy’de yapıldığını hatırlatırım. O ineklerin sütü gibi yoğun yağlı bir inek sütü ben bu güne kadar içmemiştim, sanırım %6’nın üzerindedir yağ oranları…

Özetle Raffles’in çalışılmış “Karadeniz Mutfağı” mönüsünde gerçekten yöresinde gibi yiyebileceğiniz yemekler de mevcut, gelişime açık yemekler de. Fiyat olarak belki “bir tık” daha yukarıda olmasını beklediğim yemeklerin pek çoğu yine dışarıda harcayabileceğiniz fiyatlara ama otel kalitesinde servis edildiğinden değişik bir deneyim için tercih edilebileceğini düşünüyorum.

Adres: Zorlu Center, Koru Sokağı, 34340 Beşiktaş/İstanbul
Telefon: (0212) 924 0200