Kokoreççi Şükrü Usta Tat Dedektifi

Instagram’daki hesabım üzerinden devam ettirdiğim (hesap için BURAYA tıklayabilirsiniz) ancak yoğunluktan son bir kaç haftadır ara verdiğim ‪#‎TatDedektifiKokorecleri‬ serimde, bu güne kadar en çok önerilen yerlerden bir olan @kokoreccisukruusta‘ya, Büyükçekmece’ye uğradım.

Senenin 4 ayı, sadece süt kuzu varken kokoreçlerini Balıkesir’de kesimhanede sardıran ‪‎Kokorreççi Şükrü Usta‬, kuyruk ya da kavram yağına değil uykuluğa ince bağırsağı sardırıyor.

Çeyrek 7 TL, yarım 11 TL olan ‪kokoreçin hiç kokusuz olduğunu belirtmen lazım. Uykuluklu ve yağsız olması da büyük avantaj sağlamış, yediğiniz zaman ağırlık hissi vermiyor.

Kullandıkları baharatlarda değişiklik yapmalarını önerdim çünkü böyle baskın tatta olmayan bir kokoreçe nispeten daha az kaliteli olan acı biber ve dağ kekiği koymaları bana sorarsanız ürünün nefasetini örtebilecek derecede baskın bir tat oluşturuyordu. Toz acı biber ile çok daha yakışacağını düşünüyorum.

Bir de dolaplarına baktığımda Doğanay Şalgam Suyu gördüm, aklımdayken buraya yazayım. Doğanay’ı yıllar önce beğenerek içerdim, şimdilerde kokusuna bile tahammül edemiyorum. ‪Ali Göde‬ olsa da içsek!

Sadece kokoreç ve midyesi olan -midyeyi Mardin’li bir ustaya yaptırıyormuş- Şükrü Usta gerçekten İstanbul’un en özel kokoreçlerinden birini yapıyor.

Yolu Büyükçekmece’ye ya da şubelerinin de olduğu Mimaroba’ya düşenlere öneririm.


Adres:
 Atatürk Mh. Gazi Mustafa Kemal Cd. No: 85 Büyükçekmece
Telefon: 0212 883 46 81