Kantin Nişantaşı Tat Dedektifi

Çok kızıyorum!

Değerlerimize sahip çıkmamaya, sahip çıkmadığımız gibi bir yabancının dahi el üstünde tuttuğu şeyleri “boklamaya”, kıymet bilmemeye…

İstanbul’da kimlik kazanmış, hatta İstanbul’a da kimlik katmış onca mekan artık kapalı. Sev ya da sevme, Şemsa Denizsel’in Kantin’i de “kentsel dönüşüm” işinin son mağdurlarından.

Akkavak’a can vermiş, 10.000’lerce insanı doyurmuş, memnun etmiş, semtin buluşma noktası olmuş ‪Kantin‬, bu kentsel “gömüşüm” furyası yüzünden yerinden oluyor. Hikayenin detayları nilayornek.com sitesinde yayınladı. “Kar getiren hane” ve Türk Gastronomisinin sınavından ne yazık ki biz mağlup ayrıldık.

Yukarıda yazdığım gibi sev ya da sevme, pahalı ya da soğuk bul, Şemsa’yı farklı bir karakter olarak gör… Hiç sorun değil. Ama bunlara takılıyorsan, o restoranın yerinden edilmesine de takıl. Estetik kaygılara mesai harcamaktan gerçek dertleri umursamaz olduk.

Şemsa’nın olan bitene inat, dükkanı yaşatmasını ve operasyonlarına devam edecek olmasını destekliyorum. Bir kitap yazılmaya kalksa İstanbul’un 15 yaşını geçmiş 100 restoranını sayamayacak duruma geldik. Her biri ya kapanıyor ya da el değiştirip bambaşka bir kimliğe bürünüyor.

Geçmişe sahip çıkmayan nasıl geleceği kuracağız ki!