Kavurger

#TatDedektifiBurgerleri‘nde bu hafta, mahallede burger partisi verince elimde tarif birikti, aslında bu da #TatDedektifiileUyduruyorum listesine girebilecek cinsten bir şey; BBQ Soslu Kavurma Burger yani Kavurger.

Önce sosu anlatalım; isteyen hazır BBQ sos kullanabilir ama evde imkanım varken uğraşmak istedim; bilgilendirmiş olalım BBQ sosların tamamı domates bazlıdır, hatta ketçaptan yapılır desem daha doğru olur. Üşenmeyip sıfırdan BBQ sos hazırladım; bazı olan ketçap yerine yazın Tekirdağ tarafından aldığım domateslerden yaptığım tatlı salçayı kullandım. Biraz yağ, toz esmer şeker, toz füme paprika, sarımsak, pirinç sirkesi, tuz, beyaz biber ve toz hardal ile bu salçayı karıştırıp bir taşım kaynattım.

Sonra beğendiğim bir marka olan Apikoğlu’nun kavurmasını büyük parçalar haline getirip sosa ekledim ve 5 dakika kadar pişirdim. Yoğun isli tat için bir miktar Jack Daniel’s ekletip son bir kez daha karıştırıp kapağı kapattım. Küçük bir dokunuş olarak altını kapatınca içerisine biraz limon biraz da kan portakalı sıktım, yağlı kavurmanın asiditesini dengelemek için…

Diğer tarafta sütlü, yumuşak burger ekmeğimi (tarifini söz bu hafta blogda vereceğim) ıslak hamburger mantığıyla nemlendirdim; bir sos tenceresine su doldurup üzerine tel süzgeci koydum. Ekmeği tel süzgeçte sıcak buharla ısıttım.

Tabaklamaya geçerken de ekmeğin üzerine bir çember yardımıyla bbq soslu kavurmayı koyup üzerine iki dilim burger peyniri bıraktım.

Tarif benden, denemesi sizden 🙂

🍔🍔🍔 Her şey bir yana hala sizden iyi Hamburger için mekan önerilerinizi bekliyorum! Siz paylaşın, ben deneyip yorum yapayım.

Bana instagram hesabım olan @TatDedektifi‘nden ulaşabilirsiniz.