Bundan önce defalarca İtalya’da bulunmuş, pek çok şehrine ait pek çok mutfağı denemiş biri olarak Bolonya’nın cevherini bugüne kadar görememiş olmama hayıflandım diyebilirim. Evet, bu ilk Bolonya seyahatimdi ama son olmayacağı kesin! Emilia – Romana bölgesinde yer alan Bolonya’nın coğrafi işaretleme almış ürünleriyle oluşturduğu mutfağına hayran kalmamak elde değil.

Şehre girdiğinizde yapılacak en basit şeylerin arasında yer alan ‘en büyük meydanını görme’ istediğinize cevap veren Piazza Maggiore ulaştığınızda, onun ortaçağ dönemini yansıtan ara sokaklardan Via Pescherie Vecchie’deki sayısız dükkana ulaşarak gastroseyahatinize başlamış oluyorsunuz.

Çiçekçisinden balıkçısına onlarca dükkanın yer aldığı bitişik nizamlı dükkanlardan biri var ki köşede sizin kalbinizi fethetmek için bekliyor, Simoni! Fiyat/performans bakımından şehrin en iddialı şarküteri dükkanlarından. Taze peynirlerden, çeşitli makarnalara, tavana asılı Parma jambonlarından (prosciutto di parma) yaş yaş parmesan peynirleri (parmigiano reggiano) tekerlerine, şarküteri meraklıları için ‘adeta gözlerini yerinden çıkartacak bir mabed’ diyebilirim Salumi’ye. Hemen yakında bir de sandviç dükkanı olduğunu da eklemem lazım ki o dükkanda da istediğiniz ürünlerle 3, 4, 5, 6€’luk sandviçler yaptırıp, kendinize tabaklarda şarküteri ziyafeti çektirebilirsiniz.

İçeride pek çok şey var ama eğer domuz tüketiyorsanız size başlıca önereceklerim;

  • Bolonya’nın ünlü Mortadella‘sı,
  • Kellesinin tüm etlerinden yapılan bir çeşit salam olan Coppa Di Testa‘sı,
  • Yağlarının sıkıştırılmasıyla yapılan, bir çeşit kavurmaya benzeyen Ciccioli. Yalnız satılan iki çeşit Ciccioli var, biri gerçekten bizdeki kavurmaya benzeyen biri de daha cips gibi olup yarım kalıplara bastıkları Ciccioli Frolli. Frolli’yi bizim kakırdak’a benzetiyorum ama önerim hafif olan yani kavurma gibi satılanı. Kakırdak ne diyecek olursanız pek çok yöremizde olan aşırı kavrulmuş küçük baş kuyruk yağı çıtırı diyebilirim.

Bunun haricinde peynir reyonundan küçük boy, belki yumurta kadar diyebileceğim buffalo mozarellaları olan Bocconcini alıp öğün atlatabilir ya da çeşitli yaşlarda satılan Parmigiano Reggiano’larınızı vakumlatıp Türkiye’ye döndüğünüzde keyif yapabilirsiniz.

Osteria Bottega

Sıcak bir italyan restoranı hayalinizdeki ‘servisin başındaki gram yabancı dil bilmeyen güler yüzlü teyze’ ve ‘cizimmişçesine mimikleri olan, robotik hareketli, kusursuz servis elemanları’ sanırım Osteria Bottega‘yı ifade etmek için yeterli terimler olabilir.

Şayet araçlaysanız, pek çok İtalyan şehrinde olduğu gibi merkeze arabayla giremeyeceğiniz için, şehir merkezinin güneyindeki tek park alanına (ne yazık ki üstü açık ve sabah saatleri dev kuyruklu) Parcheggio Staveco‘ya aracınızı bırakmanızı öneririm, Bottega sadece 15 dk. yürüme mesafesindedir.

Mutfağını için Emilia-Romana kültürüne bağlı, bölgenin ürünlerini sahiplenmiş, İtalyanın her yerinde yenilebileceği vaad edilen sözüm ona lezzetli pizzalarından ve bol soslu makarnlarından ayrılmış, güzel ve lezzetli malzemelerin sade bir şekilde servis edildiği bir yerdir diyebiliriz.

Mönüsü “Peynir Çeşitlerimiz” seçeneğiyle başlayan restoranlara hastayım ve sonsuz saygı duyuyorum demişmiydim hiç! Osteria Bottega’da bölgedeki diğer yemek mekanlarında sıklıkla göremeyeceğiniz seçkide bir peynir ve şarküteri mönüsü oluşturulmuş. 30 aylık Parmigiano Reggiano da var, kilde dinlendirilmiş Pecorino da.

Peynirlerde kafayı kaldırınca Bolonya’nın yerel ve korunmuş (IPG nedir diye aramak isterseniz tıklayın) bir nevi sosisi Mortadella ve saz arkadaşları Lardo, Coppa Di Testa, Ciccioli ve Culatello Di Parma’ların yer aldığı şarküteri mönüsü başlıyor. Açık konuşmam gerekirse Bolonya’da Mortadella yemeden “Ben Mortadella yedim” demeyin. Neden “Her Majesty” diye saygıyla ondan bahsettiklerini siz de anlayacaksınız. Hiç ağır olmayan, hatta kimi alışkın damaklarda yağ gibi kayıp gidebilecek yapısı sebebiyle, domuz ile sorunu olmayanların bu tabağı denemenizi öneriyorum.

Primi ve Secondi yemeklerde tercihimi Bolonya usulü ragu soslu tagliatelle, 1 yaşından küçük ve yağlı horoz etiyle dolgulu havuçlu tortelini, domuzun tüm kelle etlerinden yapılan, “Anlatılmaz yaşanır” derecesinde yumuşaklığa sahip haşlama et tabağı, üzerini prosciutto, parmesan ve zeytinyağı ile kaplı düve şinitzelden yana kullandım.

  • Bolonezin ragusu kesinlikle ağır olmamakla birlikte hem etin hem de sebzelerin dövülerek hazırlanmasıyla oluşan tat birlikteliği sizi içerisine çekiyordu. “Damakta tango” diyor sevgili gevrekandginger.com böyle lezzetlere!
  • Bolonezin de Tortellinin de kesinlikle hamurlarının bambaşka, olduğunu ifade etmem gerekiyor. Hem ağzınızda büyüyen bir sakız gibi dişleriniz arasında kendilerini hissettiriyor hem de sıcak tava görmüş kaymak gibi damağınızdan eriyip gidiyor.
  • Haşlama et tabağında dilin dokusu ve yapısı sebebiyle zor beğenilir  olduğunu düşünmemle birlikte asıl yıldızın restoranın sahibinin babasından kalma reçeteyle hazırladığı o küçük haşlanmış sosis parçası olduğunu belirtmem lazım. Ayrı bir tabak olarak da sipariş verebiliyorsunuz.
  • Altın vuruş olarak gelen costoletta’nın etinin kalınlığın rağmen dengeli pişmesine yıldızlı pekiyi verirken üzerine koydukları proşutto ve parmesan için “Kimilerine ağır gelecektir” notumu da düşmek istiyorum.

Tatlılarda ‘Bolonya’nın Şambalisi’ olarak adlandırabileceğim ama badem likörü ile başka boyuta taşınan Torta Di Riso yani pirinç turtası için hakkımı Gamberini’ye sakladım ve Amarettolu, bisküvi parçacıklı krem karamele oyumu kullandım. Yemeğin üzerine bir hazmettirici gibi yetiştiği kesin!

Il Dolce Della Dominica
Il Dolce Della Dominica

Toplamda 80€ gelen bu hesabı sadece İtalya ortalamasında değil genel olarak Avrupa için bile uygun bulduğumu söyleyebilirim.

Şayet yolu Bolonya’ya düşen olursa, hem rehberlerde hem de blog yazılarında bahsi çok  geçen Osteria dell’Orsa’ya iyi bir rakip olacağını garanti edebilirim.

Adres: Via Santa Caterina, 51, 40123 Bologna, İtalya
Telefon: +39 051 585111