Yeni Yerel Sohbetler_Tat Dedektifi

Salt Galata bünyesindeki Neolokal’in ve tabi şefi Maksut Aşkar’ın önderliğinde, Tasty Cinema ekibinin kurumsal, Nilhan Aras ve Levon Bağış’ın bireysel destekleriyle kaybolmaya yüz tutmuş Anadolu mutfak kültürünün değerleri, geçmiş, şimdi ve gelecek başlıkları altında, Yeni Yerel Sohbetler kapsamında incelenmeye başlanıyor.

Benim etkinliğe katıldığım ve videomu çektiğim gün YYS 1 kapsamında Meyve Mirası Projesi’ni başlatan kişi, Priscilla Mary Işın olacak. Işın, tarihteki tatlı kültüründen ve tekniklerinden, kaybolmuş lezzetlerden söz edecek.

“Geçmiş” bölümü, “Yeni Yerel Sohbetler No.2”, 16 Ocak 2016 Cumartesi günü Sofranız Şen Olsun kitabının yazarı Takuhi Tovmasyan ve Levon Bağış’ın Ermeni kültürünün bu coğrafyanın mutfağı üzerindeki etkilerini anlatacağı, tarihten ve anılarından örnekler verecekleri sohbetle devam edecek. 23 Ocak 2016 Cumartesi günü, “Yeni Yerel Sohbetler No.3” ile, Osmanlı yemeklerinin gün yüzüne çıkmasına katkıda bulunmuş araştırmacı şef olan Vedat Başaran, mutfak tarihi alanında araştırmalar yapan ve kitaplarının arasında Osmanlı Saray Mutfağı olan Prof. Dr. Arif Bilgin, birlikte Osmanlı Saray Mutfağı’nı anlatacaklar. 30 Ocak 2016 Cumartesi günü, “Yeni Yerel Sohbetler No.4” ile bu sefer Rakı Ansiklopedisi’nin editörü Erdir Zat ve, Dengeli Demlenme ve Rakı Mezeleri kitabının yazarı İlhan Eksen rakının ve dolayısıyla meyhanelerin yeme içme kültürümüzü nasıl şekillendirdiğini konuşacak.

Yeni Yerel Sohbetler ve program hakkında daha detaylı bilgi için: www.yeniyerelsohbetler.com

Sosyal Medya: #yeniyerelsohbetler #yys