Cloud 34 Tuna TartarTürkiye’de bir dönemin en popüler işletmeleri olan otel restoranlarının havası sönüp tekrar canlanalı sanırım bir kaç yıl oldu. “Farklı misafir grupları sebebiyle ortalama lezzetler sunarlar” diyen sevgili Vedat Milor’un gözlemi merkez akımdaki otel restoranlarının hizmet anlayışını yansıtsa da aradan sıyrılmaya çalışan işletmeler de var.

Hilton İstanbul Bomonti’nin 34. katında yer alan Cloud 34, uzakdoğu lezzetleri merkezli bir sushi restoranı.

Mekan şık, ambians güzel. Dışarıda sıradan bir mekanda harcayacağınız paraya düzgün bir işletmede ortalama üzeri bir yemek yiyebiliyorsunuz. Hatta bir türlü açılamayan Doğuş grubunun Bomonti Ada’sında konser öncesi yemek yemek için dahi bir alternatif olabilir.
Bunun yanında mönü üzerinde gelişime açık alanlar var; böylesine değerli bir mekanda (360 derece manzara) sunulan mönüler beklentileri karşılamayabilir. Hele ki alkollü içeceklere ait mönüde şaraplara bakarsanız bir kaç tane ürün görebiliyorsunuz. Dolayısıyla hem ürünlerden sushi çeşitliliği hem şarap mönüsü genişlemesi şart.

Otel satınalma gücü sayesinde sushi mönüsünde gözlerim düzgün sashimiler aradı ama bulamadım, bunlar eklenmeli.
Servis sıcaklığında pirinç ve deniz ürünü arasında keskin detaycı damakların kolaylıkla yakalayabileceği farklar olsa da, başta belirttiğim gibi ortalama üstü seçenekler sizi memnun ediyor.

Mönüde tek seçeneği olan ve görselde de görebileceğiniz, benim de hastalığım olan #tartar’lardan ton balığı; aromaları yerinde, tazeliği kabul edilebilir, sunumu bilindik bununla birlikte beklentileri karşılayacak cinstendi.

Özetle daha özel bir restoran olması için kendi kimliğini kazanması gereken Cloud 34, şans verilmesi gereken bir restoran, öneririm.