Özet: Çok çalışmak lazım, çok!

Bilenler olacaktır, Pazar günü demek Tat Dedektifi için Instagram’da #Hamburger günü demek! Bu hafta, daha önce Özdilek AVM’deki şubesinde Baldır ve Baldırami’lerini denediğim @Baldir18Saat’in Sirkeci’de eski postanenin arkasında, tarihi İmar Han’ın giriş katında açtıkları @BaldirSirkeci şubelerinde patatesli ekmeğiyle, yaklaşık 150gr’dan fazla baharatlı köftesiyle yaptıkları burgerlerini deneme şansım oldu.

Özetle; piyasanın bir hayli üzerinde kalitede ama boyut olarak yayvan kalan ekmeği bence lezzetliydi. Çap olarak küçültmelerinin birazdan anlatacağım etle uyum açısından faydalı olacağını düşünüyorum. Özgür Şef’e ait merkez kasaphaneden porsiyonlanmış ama şekillendirilmemiş olarak geldiği söylenen ve şubelerin kendilerinin şekillendirdikleri, kömür ateşinde pişmeyen burger köftelerinin yağ oranı ortalama üstü, ıslaklığı kabul edilebilirdi. Bununla birlikte çok, yoğurulmuş ve işlenmiş olması onu sokak ağzıyla “sakız gibi” yapmıştı. Karabiber yoğunluğu beni rahatsız etmese de, bazıları için fazla gelebilecek olduğunu da belirtmeliyim.

Bunların dışında memleketteki hemen hemen her Burgerde sürekli sorunlar gördüğüm malzeme diziliminde bir takım sıkıntılar vardı; halka kesilmiş soğanlar ve dik kesilmiş salatalık turşuları burgerin her yanına dağılmadığından, öbekleştiği yerde ısırık sonrası yoğun bir tat bırakıyordu. Allahtan salata köftenin altında pişmeye bırakılmamıştı ama bu sefer de büyükçe bir yaprak kullanıldığından porsiyonlama hatası vardı. Bir de ek yorum olarak köfteyi fazla ince bulduğumu işletmecilere de ilettim; doyurucu görünümlü, kalın bir burger köftesi yerine ince formuyla bir Boşnak köftesi yiyor gibiydim.

Bana sorarsanız malzemeleri iyi ama servis deneyimi sıkıntısı olan işletmenin gelişime açık yönleri çok, burgerlerini önerebileceğimi düşünmekle birlikte yukarıda belirttiğim durumlarla karşılaşabileceğinizi de hatırlatmak isterim.

Her şey bir yana hala sizden iyi Hamburger için mekan önerilerinizi bekliyorum! Siz paylaşın, ben deneyip yorum yapayım.

#TatDedektifi #TatDedektifiBurgerleri