İstanbul’da herhangi bir şeyin düzgününü bulmak hem çok kolay hem de çok zor. Köfte yapan 10.000’in üzerindeki işletme içerisinde “nereyi önerirsin?” diye soracak olursanız illa ki bir duraksamam oluyor. Ama bu mekanların içerisinde de hakkaniyeti elden bırakmayıp, “düzgündür!” diyeceğim yerlerin arasına @kofteciodabaslar net girer.

Uzun yıllara dayanan restorancılık hikayelerinin ilk durağı Çengelköy’de iyi-kötü yaşadıklarından ders çıkartıp Beykoz, Soğuksu mevkiine gelen ve burada sadece köfte satarak işleri büyütmeyi hedefleyen baba-oğuldan oluşan aile işletmesi #KofteciOdabaslar, sınırlı ama çoğu şeyin hakkını veren yemekler yapıyorlar.

Alametifarikaları köfteleri; belli oranlarda dana döş ve kuzu boşluk karışımı, ekmek ve tuz ile hazırladıkları köftelerinde yoğurma ve dinlendirme kriterlerine harfiyen uymuşlar ki köftesi açık ara İstanbul’un en iyileri arasına girer. Köftenin tabağındaki salataların da bolluğu ve tazeliği gayet memnun edici. Dolayısıyla sadece köfte denemek için 12 TL’nin hakkını sonuna kadar veren bir işletme.

Kofteci Odabaslar (2)

Şimdi gelelim işletmenin gelişime açık yönlerine; sondan başlayayım, mönülerde o bitkisel kremalı trileçeleri görmekten gerçekte içim sıkıldı. “Saray mutfağı” gibi dünyanın hayran olduğu bir kültürün mirasçıları olarak buna artık paye vermememiz gerektiğini düşünüyorum. Onun dışında servis ettikleri Kemalpaşa ve Hayrabolu Tatlıları sanırım ortalama üzeri ki baya talep görüyormuş, deneme fırsatım olmadı. Bir de köftenin yanında servis ettikleri turşularının aşırı asidik yapısı, masaya konulmadan bile serinleyen havalar sebebiyle dolan sinüslerimi bir güzel açtı, değiştirilmesi şart. Bir de acı biber sosunun da kendi üretimleri olması ya da daha özellikli bir sos kullanmaları köfte ile yükselttikleri beklentileri aşağı çekmemiş olur. Son olarak mekanın ambiyansı deneyim yaşamak için pek de tatmin edici değil, biraz daha özenli bir dekorasyonla çok daha şık ve rahat edilebilecek bir mekan yaratılabilir.

Özetle bu köfte için Beykoz’a gidilir. Genç işletmeci Rahman da üzerine düşen görevleri yerine getirirse tahtından olduğunu düşündüğüm Mehmet Efendi’nin yerini dolduracak bir köfteci çıkmış olur.
Kofteci Odabaslar (1)


Adres:
Tuna Sk. No:1 Soğuksu, Beykoz
Telefon: (0216) 322 3779
Saatler: 10:00–20:00