Muhit-Falafel-Burger

Hellmann’s Burger Fest 2 – 4 Ekim 2015 tarihinde İstanbul Karaköy’de, bir çok restoranın katılımıyla Türkiye’nin ilk ve tek Burger festivali olarak düzenlendi. Yurtdışında düzenlenen BBQFest’lere, Meatopia’lara inat bizim de kendi burger festivalimiz olması benim gibi burger delisi bir adam için ayrı bir sevinç konusuydu!

-Cheeseburger

Hem festival hazırlıkları sırasında hem de festival süresince Karaköy’de beklenmedik yoğunluk yaşandı. Yeni açılan, eskiden beri açık olan demeden pek çok insan, Hellmann’s soslarla birlikte deneyecekleri hamburgerleri denemek için delicesine sokaklara doldu. Hatta öyle ki daha festivalin ilk gününde saat 17:00 sularında bir kaç restoranın soslarının, etlerinin ve ekmeklerinin bittiğine biz kendi gözümüzle şahit olduk.

Ragione-Cheeseburger-Hamburger

150 yıldır mayonez üreten Hellmann’s bile böyle bir sokak partisini görmemiştir, doya doya burgerlerin yendiği festivalle ilgili bir kaç rakam vereyim mi;

  • Toplam 170 kg Hellmann’s mayonez ve 196 kg Hellmann’s ketçap tüketildi.
  • 13.300 hamburger pişti,
  • Henüz yeni açılmasına rağmen Ragione 1.900 tane Hamburger sattı,
  • 3 günlük festival boyunca 450 kg’lık acı biberden sosla insanların damakları şenlendi,
  • Biz Tok Gezenler Kulübü olarak 22 hamburger yedik ve en çok Burgerlab ile Bosnjak Mutfak’ın hamburgerlerini beğendik.

 


Seneye de olması için can attığımız Hellmann’s Burger Fest’in insanların ürün çeşitliliği anlamında yeni markalar tanımasına olanak sağlaması ve Karaköy’ün durağanlaştığını düşündüğüm hayatına renk getirip mekan sahiplerini güldürmesi sanırım festivalin en olumlu iki unsuruydu.