Metre Kebap işini çözmüş ecdadın torunları Metre Pizzaya da girmese şaşardım!

Tüm hikayesinin “bir tabaktan yemek yemek” fikriyle doğduğu, İlk şubesini kısa süre önce Caddebostan – İstanbul’da açan, ismiyle müsemma işletme Metre Pizza‘dan bahsediyorum.

Digiturk’un yemek ve gastronomi kanalı Türkmax Gurme’de ekranlarında Cuma günleri 13:15’te yayınlanan Nilay Örnek ile Şehirli Sofralar (instagram ve Twitter @sehirlisofralar) programının 16 Mayıs 2014 tarihli bölümü sayesinde kendileriyle tanıştığımız bu mekan, işletmecisi ve mekan sahibi Arif Şengül ve Sardunya’lardan kalıp İstanbul’a gelip pizza ustalığı yapan şefi Giacomo ile alışılmışın dışında, deneyimlik ve keyiflik pizzalar yaratıyor.

Şehirli Sofralar Metre Pizza 2

Santim santim lezzet…

Metre Pizza’ya geldiğinizde ürkek davranmayın, 1 metrelik pizzaya 5 hatta 6 farklı lezzet sığdırın. Benim 4P adını verdiğim, menüsünde Sicilya adıyla bulabileceğiniz, Patlıcanlı Parmesan Peynirli Pizzalarına B-A-Y-I-L-D-I-M! Pizzanın üstünde yeralan karışıma çizmede “Melanzane alla Parmigianaadı veriliyor. Söylemesi bile havalı!

Ton Balık ve Kaparili pizzaları da hiç yabana atılacak cinsten değil. Pizzada balık açılımı için iyi bir giriş olabilir.

Şehirli Sofralar Metre Pizza 1

Metre Pizza’yı diğer İtalyan pizza restoranlarından ayıran sadece pizzayı metre ile yapıyor olmaları değil. Pizzaların ciğerlerde birikinti yapmayan odun ateşinde pişirilmesi, peynirlerin tamamının İtalya’dan getiriliyor oluşu, makarnaların Metre Pizza’nın kendi mutfağında hazırlanışı, salatalarda kullanılan malzemelerin taze ve mevsimine uygun olarak kullanılmasının yanı sıra Metre Pizza’nın İtalyan şeflerinin işini aşkla yapıyor olması da mekana fark katıyor.

Hele bir pizza şefleri var ki; Giacomo di Felice… Dünya tatlısı bir adam.  Bu arada ismi size bir şey çağrıştırdı mı? Bulamayanlar için söyleyeyim; İtalyanca Giacomo = Türkçe Yakamoz!

Ev yapımı makarnalar, İtalyan peynirli salatalar…

Tercihini pizzadan yana kullanmayanlar taze makarnalarından, ev yapımı ravioliden, nefis İtalyan Burrata peynirinden de tadabilirler. Tatlılarının da hiç fena olmadığını belirtmeliyim.

Şarap menülerini de geliştirdiler mi işlem tamamdır diyorum.

Adres: Beyaz Akasya Sokak No:300 Caddebostan, İstanbul
Telefon: 0216 350 31 60