Balkanlardan memlekete sadece soğuk ve yağışlı hava gelmiyormuş, 2014 yılında bunu da öğrendik. Trileçe’yi balkanlarda yaşayıp bilmeyen yok. Ama tüketim toplumu olan biz Türk milletinin öğrenememiş olması büyük olaymış!

20140128075215897_

2014 başında tam olarak ne oldu bilmiyorum ama gerçek bir Trileçe patlaması yaşanıyor. Balkan kökenli vatandaşlarımızın restoranlarının tatlı menülerine girmesi bir kenara dursun, Divan Brasserie Beyoğlu ve Kitchenette gibi çok noktalı restoran zincirlerinin bile bu furyaya seyirci kalmadığı görülüyor. Bu arada Kitchennette’teki Trileçe için daha çok fırın ekmek yenilmesi gerektiğini söyleyebilirim. Divan Brasserie Beyoğlu’nun Trileçesi ise yediklerim arasında açık ara önde!

İstanbul’a bu tatlıyı kim alıştırdı derseniz çoğu parmak Fatih’teki Baltepe Pastanesi’ni gösterecektir. Denenmesi kesinlikle tavsiye olunur. Balkan göçmeni vatandaşlarımızın yoğunlukla yaşadığı İstanbul Bayrampaşa’da yer alan Üsküp Simit & Poğaça‘nın da Trileçe’si hafife alınacak cinsten değil. Bir de Köfteci Arnavut‘un Balat’taki yeri var ki oranın da müdavimi bir hayli fazla.

IMG_3102

Bu arada ismi nereden geliyor derseniz basit bir anlatımla “Tres Leches” yani İspanyolca “Üç Süt” tatlısından adını alıyor diyebiliriz. E adam balkanlardan ne ara İspanyollara geçtin demeyin. Çünkü aslında İspanyolca konuşan Güney Amerika ülkelerinde bu tatlının 200 hatta 300 yıllık mazisi olduğuna dair araştırmalar yapılmış. Bana soracak olursanız balkanlara entegrasyon dizilerle gerçekleşmiş olabilir diye düşünüyorum.

Tarifini ayrıca deneyip vereceğim ama kısaca hazırlanan kekin üzerine eklenen üç tür süt ile hazırlandığını söyleyebilirim. Manda ya da Koyun, Keçi ve İnek ülkemizde bulunulurluğu açısından kullanılabilecek sütlerden diyebiliriz. Üstüne çikolata, çilek, ahududu ya da karamel sos koyan çok. Ben de karamelcilerdenim sanırım 🙂 Güney Amerika versiyonlarında ise teneke süt tanımını ilk defa duyacak Türkler için garip geleceğini düşündüğüm, ama yoğunlaştırılmış ve uzun ömürlü sütlerin en basit tüketilebilir haliyle hazırlandığı tarifler, gerçek sütle yapılan tariflerden bir hayli fazla.

Popüler kültüre etkisini Türkiye hatta belki sadece İstanbul eşrafı daha yeni yeni deneyimlemeye başlasa da, dondurma zinciri Häagen-Dazs Trileçe tadında dondurma dahi çıkartmış!

haagen-dazs-ice-cream-95392

Seviyoruz, tüketiyoruz ve takip ediyoruz.

Trileçe’de benim ilk üçüm şöyle;
1- Divan Brasserie Beyoğlu
2- Köfteci Arnavut
3- Büyükçekmece’deki Roseberry Pastanesi.