enginar
Enginarın güzeli de bir başka olur. Ben tarifi annemin bana öğrettiği reçeteden defşirdim. Bu arada “neden bunda havuç ve patates yok” derseniz diye açıklamamı baştan yapayım, havuç ve patates glisemik indekste toleransı yüksek gıdalar, yani şeker yükseltiyor. Ve kullanmamayı tercih ediyorum. Bu tarifte bakla kullanmadım, baklalısını da ayrıca yazarım 😉

Hazırlama Süresi: 15 dk.
Pişirme Süresi: 40 dk.

Portakallı Enginar

4 İzmir enginarı bu arada İzmir enginarı için > www.tatdedektifi.com/2014/06/enginar-101/
1 ½ orta boy kuru soğan
150 gr. ayıklanmış ya da donmuş bezelye
1 su bardağı mümkünse taze sıkılmış ve süzülmüş portakal suyu (sıkma yoksa 100% portakal suyu olan paketler de olur)
1 su bardağı zeytinyağı
1 bu bardağı su
1 çay kaşığı tuz
2 küp şeker
Yarım limon

Tarif aslında çok basit; kararmaması için önceden limonla ovduğunuz ya da limonlu suda beklettiğiniz dört enginarı, birbirlerinin üzerine çıkmayacak şekilde alabilecek bir tencereye yerleştirin. Üzerinde yarım soğanı küçük küpler halinde doğrayıp ekleyin. Ardından bezelyeler, portakal suyu, zeytinyağı, su, tuz ve şekeri peşi sıra ekleyin.

Orta büyüklükteki ocağın altını yakın, orta – yüksek ateşe ayarlayın ve enginar içerisinde piştiği su fokurdayıncaya kadar, üstü kapalı bir şekilde ısıtın. Bu işlem yaklaşık 10 dk alabilecektir. Sonra ilk fokurdamaların ardından, ateşi kısık konuma getirin ve toplamda 30 dakikayı buluncaya kadar pişirmeye devam edin. Pişirme işlemi bitmeden yarım limonu tencereye sıkın.

Süre dolduğunda ocağı kapatıp enginarı dinlenmeye bırakın, sonuç yukarıdaki fotoğrafla hemen hemen aynı olacaktır.

Burada dikkat edilmesi gereken bir konu var;

1. Portakal suyu pişirilmek suretiyle azalacaktır, yani teknik tabirle “çektirilmiş” olacaktır. Bu çekilme hem buharlaşmayla hem de enginara nüfuz etme ile olur. Çok kaynatırsanız enginar reçeli olur, az kaynatırsanız lezzetler birbirine geçmez. Buna dikkat etmek lazım.

2. Yine pişirme ilgili bir konu, enginarınızı nasıl seviyorsanız deney yapmaktan kaçınmayın. Önce 20 dk pişirin, bir dahaki denemenizde 30 dk, bir sonrakinde 40 dk pişirin. Hangi pişirme süresi sonucunu beğenirseniz, yani orta pert, yumuşak, çok yumuşak enginar seçeneklerinden hangisi size uygunsa o pişirme süresine sadık kalın.

3. Yoğun tatlandırıcı baharatlar denemekten kaçınmayın, defneyaprağı, biberiye, zencefil enginarın pamuksu tadına güzel eşlik edebilecektir. Hatta bir ara damla sakızlı enginar bile yapıyordum.

Alternatif Tarif; “Enginar Pate”

Enginarı yaptınız ve biraz fazla yumuşak oldu, dert etmeyin. Enginarları ve tüm malzemeyi çatal ile ya da sebze ezeceği gibi bir şeyle ezin. Ekmeye sürmelik ya da et yemeklerinin yanına püre olarak servis etmelik yan yemeğiniz hazır.